Kadıköy021633016 90
Ümraniye021650516 05
Bağcılar021243324 34

Kaymakamlık Sınavına Nasıl hazırlanmalı?

 Kaymakamlık sınavlarına nasıl hazırlanmalı sorusuna verilecek en doğru cevabı verebilmek için kaymakamlık sınavlarına hazırlanan adayların eğitim durumlarını doğru tanımlamız gerekmektedir.

 

1) Kaymakamlık sınavlarına hazırlanan adaylar da  genelde iktisadi idari bilimler fakültesi ve hukuk fakültesinden mezun olan adaylardır. İktisadi idari bilimler fakültesinden mezun olan adaylar; kaymakamlık sınavı düzeyinde hukuk , temel hak ve özgürlükler derslerinden altyapı olarak genelde yeterli donanıma sahip değiller. Hukuk fakültesinden mezun olan adayların ise genelde iktisat bilgileri oldukça sınırlıdır. Bu durumdan kaynaklı olarak kaymakamlık sınavlarına hazırlanan hukuk fakültesi mezunları iktisat derslerinde gerekli derinleşmeyi yaşamadıkları için sınavda iktisat alanında başarı ortalamaları düşük olmaktadır.

 Bu tespitlerden yola çıkarak kaymakamlık sınavını kazanmak isteyen adaylar için altın kural olarak belirleyeceğimiz noktalara değinelim.

 a) Kaymakamlık sınavlarına hazırlık; bir süreç olayıdır. Genelde kaymakam adayları sınav ilan edilene  kadar yoğun bir hazırlık sürecine girmezler. Bu durumdan kaynaklı olarak sınav ilanı geldikten sonra yoğun bir çalışma sürecine girmektedirler. Adayların bu kısa sürede tüm konuları bitirmeleri ve  konular üzerindeki pekiştirme süreçlerini sağlıklı bir şekilde tamamlayamamaktadırlar. Yeterince pekiştirmeyi gerçekleştirmeyen adayın sınava eksiksiz bir şekilde hazırlanması mümkün olmamaktadır. Bunun sonucunda alınacak olan verim düşmektedir. Çalışmalarda maksimum başarı elde için konuların tekrar edilerek konuların pekişmesi sağlanmalıdır.Bir konu hakkında ayrıntılı bileğiye sahip değilseniz (eksik Bilgi) konu ile ilgili gelen soruya doğru cevap verme imkanınız azalmaktadır.

 Hazırlık sürecindeki adayların maksimum verimi elde etmeleri için  aşağıdaki yöntemlere göre çalışmalarını önermekteyiz.

 

  1. Aday gerçek seviyesini tespit etmeli, hangi derste ne kadar bilgisi olduğunu ölçmelidir,buna göre kaymakamlık sınavlarına hazırlık çalışmasını yapıp ( gerekirse profesyonel destek alarak) sağlıklı bir başlangıç yapmalıdır, unutmayalım ki başlangıçlar çok önemlidir. (halk arasında çokça yaygın olan nasıl başlarsa öyle devam eder belirlenmesini çoğumuz duymuşuzdur)
  2. Kaymakamlık sınavına hazırlanırken tüm konuları zamanında biterebilmek ve genel tekrar yapmak için zamanızı doğru planlayın. Bunun için ders çalışmaya başlamadan önce kaymakamlık sınavında sorumlu olacağınız müfredatı tam ve eksiksiz olarak tespit etmeye çalışın. Ders çalışacağınız tüm konuları eksiksiz olarak yazınız. Hanği zamanda hangi  konuları bitireceğinizi planlayın be planmaya bağlı kalınız. örneğin kaymakamlık sınavı üç ay sonra yapılacaksa ilk iki ayda temel teorik Alt yapı eğitiminizi ( Tüm konuları) tamamlayın. Geri kalan bir aylık zamanızıda bol bol soru çözümleyerek eksiklerinizi tespit ederek eksiz konuları tekrardan çalışarak konularınızın pekişmesini sağlayın. Soru çözme süreçleri konulara hakimiyet sağlama süreçleridir. Yani nekadar çok kaliteli soru çözerseniz konuya hakiniyetiniz o kadar artar. Çok soru çözen adayında sınavda hata yapma olasılığı düşer. Bu bakış açısıyla kurumumuz sınav ilanı geldikten sonra sınavın Arife’sinde tüm öğrencilerine profesyonel hocalarla ilaveten 3500 soru çözümü yapılacak soru çözüm kampı orğanize etmektedir.
  3. Kaymakamlık sınavlarına ideal hazırlama süresi olarak 6 ay olarak öneriyoruz. İlk 4 ayda tüm konular eksiksiz olarak çalışılmalı geri kalan iki Aydan tekrar ve soru çözümüne ayırtılmayı öneriyoruz.
  4. Kaymakamlık sınavına hazırlanırken nasıl ders çalışılmalı? Sorusuna ders  ders  açıklık getirmeye çalışalım.

   a)iktisat dersine nasıl çalışılmalı?

Bilindiği gibi kaymakamlık sınavında adaylar mikro iktisat , makro iktisat ve Türkiye ekonomisi derslerinden sorumlu olmaktadırlar. Bu derslerden başarılı olmak için adayların mutlaka iktisat derslerinde temel teorik altyapılarını oluşturmaları gerekmektedir. Bunun için doğru kaynak seçimi yapıp profesyonel yayın ve kurs takviyesi almalarını tavsiye ediyoruz. Temel teorik eğitmi tamamlayan adayların konu hakimiyetleri ve konularını pekiştirmelerini sağlayacak geçerlilik ve güvenirliği yüksek olan örnek soruları çokça çözümlemelerini tavsiye ederiz. Unutmayalım ki sürekli soru çözümleyen adayların konular üzerindeki hakimiyetleri artar ve öğrendiklerinin hafızada kalmasını sağlarlar. Bunun için sürekli tekrar ve soru çözümlemesini yapmasını öneriyoruz.

 

     b) Hukuk derslerine nasıl çalışılmalı?

 Hukuk derslerine konu hakkında temel altyapıyı oluşturacak doğru kaynak ve materyaller İyi tespit edilmeli,bu konuda gerekli olan temel teorik eğitimin altyapısı mutlaka oluşturulmalıdır. İkinci aşama olarak da soru çözümleme, bol bol test ve boşluk doldurma soruları temin edilip çözümleme yapılmalıdır. Ayrıca sürekli konu tekrarı yapılmalıdır.

     c) İnsan hakları,demokratikleşme ,temel hak ve özgürlükler alanında adayların gerekli çalışmayı yapmaları gerekmektedir. Bu dersler için çalışma yöntemi olarak, hukuk dersine verdiğimiz yöntemin aynısı geçerlidir. Ayrıca kaymakam adaylarınon güncel anayasa değişiklikleri hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmaları için hukuk güncellemelerini, çevremizde gelişen siyasi olayları takip etmeleri gerekmektedir.

 

    d) Kaymakam adayının iyi bir yakınçağ tarih bilgisi ve siyasi olaylara hakim olması gerekmektedir. Bunun için kaymakam adaylarının sınavlarda yakınçağ tarih ve siyasi olaylarla alakalı sağlam bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Bu konularla ilgili olarak kurumumuz tarafında hazırlanmış olan sağlam kaynaklar mevcuttur, isteyen adaylar kurumumuzun eğitim danışmanlarından destek alabiliriler. Bu makalenin sizlere faydalı olmasını dileriz. Sınava hazırlık sürecinde kurumumuzun rehberlik biriminin tüm sorularınıza gereken katkıyı yapmaya hazır olduğunu belirtmek isteriz.

 

 Kaymakamlık Sınavına Nasıl Hazırlanmalı? Video su İçin Lütfen Linki Tıklayınız.

 

 

Sormak istediğiniz tüm sorularınızın  Cevabı İçin bu linki tıklayarak Rehberlik Birimimizle iletişime geçebilirsiniz.